Topory
https://forum.topory.org/

Rynek RPG w Polsce
https://forum.topory.org/viewtopic.php?f=8&t=249
Strona 1 z 1

Autor:  savarian [ 18 lut 2009, 15:57 ]
Tytuł:  Rynek RPG w Polsce

Polska jest "specyficznym" rynkiem dla każdego rodzaju produktów. W przypadku gier RPG sprawa jest jeszcze trudniejsza. Nie chce jednak wdawać sie w kwestie ekonomiczne lecz bardziej zastanowić jak sprawa wygląda ze strony zapotrzebowania rynku, czyli oczekiwań graczy na nowe systemy.

Czy Polski rynek ma jeszcze miejsce na nowe systemy. Stare mają się w wielu przypadkach całkiem nieźle, nowe systemy pojawiają sie cały czas. Jedne szybko znikają inne przyjmują sie na stałe. Niemal każdy "rodzaj" gracza znajdzie coś dla siebie. Zarówno Darkowcy jak i Heroicy, Fantasowcy i Futurowcy. Wiadomo, jednych podstawek jest więcej innych mniej ale są.

Jak myślicie czy na naszym rynku jest jeszcze jakaś nisza??
Czy krwiste Fantasy, bez cukierkowego heroizmu i bez pompatycznego darku znalazło by amatorów? Czy jest u nas miejsce na system plasujący sie gdzieś pomiędzy DDkami, a monastyrem? A może na inny?

Autor:  Bananidło [ 18 lut 2009, 16:21 ]
Tytuł:  Re: Rynek RPG w Polsce

Jak czytam założone przez Ciebie tematy mam nieodparte wrażenie, że próbujesz wyczuć nastroje wśród braci RPGowej by dzięki ich opinii stworzyć/zmodyfikować swoje dzieło? Czy mam rację? Pracujesz nad czymś Savarianie? :)

Autor:  savarian [ 19 lut 2009, 08:51 ]
Tytuł:  Re: Rynek RPG w Polsce

He he he... poniekąd masz racje. Trudno zresztą sie nie domyślić ;)
Ten post jednak pisałem pod kątem innego projektu, mianowicie prac nad II ed Aphalona ( :?: ), w którą (tu zdradzę rąbek tajemnicy) jestem też zaangażowany.

Autor:  Prozac [ 08 mar 2009, 20:31 ]
Tytuł:  Re: Rynek RPG w Polsce

savarian napisał(a):
Czy jest u nas miejsce na system plasujący sie gdzieś pomiędzy DDkami, a monastyrem? A może na inny?


Między DDkami a Monastyrem rozciąga się przestrzeń tak długa i szeroka, że aż trudno się zastanowić nad odpowiedzią. Wiadomo, że wydać u nas RPG-a nie jest aż tak trudno. Problemem jest go sprzedać i utrzymać przy życiu. Poniżej przykłady wydanych "ostatnio" systemów:

Arkona - wydana, niesprzedana, martwa.
Crystalicum - wydane, niesprzedane, martwe.
Neuroshima - zareklamowana (blogi, fragmenty, ilustracje), sprzedana, nadal żywa i obfita w dodatki.

Wnioski proszę wyciągnąć na własną rękę.

Ps. Tak, polski rynek RPG na pewno potrzebuje wskrzeszonego trupa, Savarian. Pracujcie dalej, kustosze muzeum nieżywych systemów :-)

Autor:  Jankoś [ 12 mar 2009, 23:29 ]
Tytuł:  Re: Rynek RPG w Polsce

Ja mam wrażenie ,że polscy gracza lubią jednak skrajności. Jak słusznie zauważył Ślimak z w gruncie rzeczy klasycznego Fantasy jakim jest Warhammer robi się najczęściej skrajne Dark. Wydaje mi się ,że raczej łatwiej sprzedać wyraziste systemy jak swego czasu Earthdawn, teraz AD&D po stronie Heroic albo Warhammer czy Monastyr(w mniejszym stopniu) po stronie Dark

Ogólnie rynek RPG w Polsce jest słaby tak naprawdę żyją:Warhammer 2 ed, AD&D, Neuroschima, jakoś tam żyje Monastyr, Świat Mroku, Dzikie Pola.

Obawiam się ,że system ,który ma być wydany w Polsce i się utrzymać nie może być zbyt ambitny ,wymagający od graczy i MG(L5k, kłopoty Monastyru) ani niszowy jak Arkona, 7 th Sea czy Crystalicum.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/